Harmonogram dnia – 4 miesiące

Około czwartego miesiąca (czyli około 16 tygodnia życia – wiek biologiczny liczony od szacowanej daty porodu) zaczyna się kształtować rytm okołodobowy. Jest to jeden z pierwszych kroków milowych związanych z rozwojem snu niemowląt.

harmonogram_dnia_4_miesiace

 

W tym okresie pojawia się pierwsza regularna drzemka – drzemka poranna, która ma funkcję regenerującą dla umysłu. Druga drzemka, regenerująca fizycznie, konsoliduje się później niż pierwsza drzemka. Czasy czuwania w ciągu dnia stopniowo się wydłużają. W tym wieku niemowlęta dobrze funkcjonują z czasem aktywności wynoszącym 1,5-2 godziny. Rodzicom 4-miesięcznych niemowląt rekomenduję, aby pory drzemek ustalali według czasów czuwania, jednocześnie biorąc pod uwagę, która jest godzina. Warto również uważnie obserwować maluszka, żeby dostrzec kiedy i jakie sygnały nam wysyła, że jest już gotowy do snu.

 

Pobudka

Czas porannej pobudki, zgodny z zegarem biologicznym 4-miesięcznych niemowląt (i niekoniecznie z preferencjami rodziców;) to 5:30 – 7 rano. Aby nie zachęcać maluszków do coraz wcześniejszych pobudek rano, pierwsze poranne karmienie powinno odbywać się po 10-15 minutach od obudzenia, czyli np. po krótkiej zabawie.

 

Pierwsza drzemka

Niemowlęta, które rozpoczynają dzień bardzo wcześnie, między 5:30 a 6 rano, tzw. „ranne ptaszki”, będą gotowe, aby rozpocząć pierwszą drzemkę już o 8 rano. Istotne jest jednak, aby pierwsza drzemka nie rozpoczynała się wcześniej niż o 8, gdyż to spowodowałaby przesunięcie całego harmonogramu dnia na zbyt wczesną porę. Stopniowo (wraz z gotowością dziecka do dłuższego czasu czuwania) przesuwamy porę pierwszej drzemki na 8:15, a potem 8:30, dążąc do godz. 9:00 rano po skończeniu przez Waszego maluszka 6 miesięcy.

 

Druga drzemka

Po czwartym miesiącu życia naszym celem jest, aby druga drzemka rozpoczynała się jak najbliżej godziny 12:00. Jednak w przypadku rannych ptaszków lub niemowląt, które śpią na pierwszą drzemkę godzinę lub krócej, dotrwanie do 12 może okazać się zbyt dużym wyzwaniem. W takim przypadku rekomenduję, aby drugą drzemkę rozpoczynać wcześniej, o 11:30. Z czasem, gdy stopniowo będziemy opóźniać porę pierwszej drzemki, druga drzemka również się przesunie na 12:00/12:30.

 

Trzecia drzemka, tzw. „kocia drzemka”

Drzemka ta nie ma funkcji fizjologicznych, a służy jako pomost między drugą drzemką a snem nocnym. Powinna zaczynać się około dwie godziny po zakończeniu poprzedniej drzemki. Jak sama nazwa wskazuje, „kocia drzemka” jest krótsza niż dwie wcześniejsze drzemki i powinna trwać nie dłużej niż godzinę. Aby uniknąć problemów z wieczornym zasypianiem i chronić sen nocny, trzecia drzemka powinna się zakończyć maksymalnie o 17:30.

 

Pora rozpoczęcia snu wieczorem

Sen wieczorny najlepiej rozpoczynać po upływie 2 godzin od zakończenia trzeciej drzemki, lub 3,5-4 godziny od zakończenia drugiej drzemki, jeśli trzecia drzemka się nie odbyła.

 

Przykładowy plan dnia dla 4-miesięcznego niemowlęcia, który jest „rannym ptaszkiem”:

5:30/6:00 – pobudka

08:00 – 09:30 – I drzemka

11:30 – 13:00 – II drzemka

15:00 – 16:00 – III drzemka

18:00 – rozpoczęcie snu nocnego

 

W przypadku 4-miesięcznego niemowlęcia budzącego się około 06:30/7:00, przykładowy plan dnia może wyglądać następująco:

06:30/7:00 – pobudka

08:30 – 10:00 – I drzemka

12:00 – 13:30 – II drzemka

15:30 – 16:30 – III drzemka

18:30 – rozpoczęcie snu nocnego

 

Udostępnij
wtorek, 3 stycznia 2017
 • Paula Hładuń

  Czyli taki harmonogram ustala sie okolo 4-go miesiaca i dotyczy rowniez tych starszych niemowlat np.7 miesiecznych, dobrze rozumiem?
  Czy jesli chcialabym zmienic harmonogram mojego dziecka tak zeby zasypialo wczesniej na noc, musze obudzic je rano wczesniej?

  • Pani Kołysanka

   Powyższy plan dnia dobrze się sprawdza w przypadku niemowląt 4- i 5-miesięcznych. Starsze niemowlęta mają dłuższe czasy czuwania, więc harmonogram nieco się zmienia. Aby przesunąć harmonogram na wcześniejszą porę, pierwszym krokiem jest budzenie dziecka wcześniej (o 7, max 7:30). Jeśli drzemki wypadają późno, również je należy przenieść na wcześniejszą porę. Już niebawem posty z przykładowymi harmonogramami dla starszych niemowląt:) Pozdrawiam serdecznie

  • Alojzy Burak

   Witam,moja 3miesieczna córka ma 3drzemki:ok 9(40min) ok 12(45min) i o 15(2- 3h) czy ta ostatnia jest 3i4 za jednym razem i jest ok czy jej podzielic? Po kąpieli o 19:30 i karmieniu zasypia do 4 do następnego karmienia,czy to ok?

   • Pani Kołysanka

    W wieku 3 miesięcy sen dzienny ma prawo być chaotyczny i nie ma potrzeby wybudzać maluszka z trzeciej drzemki. Prawie 9 h pierwszego odcinka snu nocnego to świetny wynik, gratuluję!

 • Zuz Anna

  Witam,
  Mój synek ma skończone 4 mc i od samego początku duże kłopoty z drzemkami. Jego drzemki to zazwyczaj 30-40 min snu, przyczym udaje mu się zasnąć jedynie przy piersi. Więc jak nie ma ochoty na jedzenie to ze spania nici. Jedynym sposobem na wydłużenie drzemki jest leżenie razem z nim i w momencie przebudzenia przystawienie do piersi ( choć nie zawsze się udaje). Wtedy dalsza część drzemki jest „ssana”. Niestety to powoduje, że muszę leżeć razem z synkiem. Jedyny dłuższy sen wychodzi nam czasem w wózku na spacerze. Ostatnio syn buntuje się przy piersi i drzemki też zupełnie nie wychodzą:/ jakieś cenne rady?

  • Pani Kołysanka

   Wydłużenie drzemek to temat na osobny wpis:) Drzemki Pani synka trwają tyle, ile jeden cykl snu niemowlęcia. Aby je wydłużyć, warto nauczyć Pani synka samodzielnego zasypiania oraz łączenia ze sobą dwóch cykli snu, co odwróci wzorzec krótkich drzemek. W razie dodatkowych pytań – zapraszam do współpracy:)

 • Monika

  Nasz syn ma skończone 6 miesięcy, ale jego czasy czuwania wynoszą maksymalnie 1,5 godz. Po tym czasie musi być położony na drzemkę bo inaczej ze zmęczenia wpada w histerię, płacze i trudno go uspokoić. Same drzemki też nie trwają długo bo niecałą godzinę. Czasem udaje mu się zasnąć ponownie. Nie zawsze budzi się też wypoczęty. Do końca 5 miesiąca budził się o 6 i miał 3 drzemki. Od 2 tygodni budzi się o 5 i cały dzień się poprzesuwał. Żeby nie chodził spać już o 17 musiałam dołożyć mu jedną 30 min drzemkę po południu. Staram się stopniowo wydłużać czas czuwania, ale przeważnie kończy się to płaczem i jeszcze większymi problemami z zaśnięciem…. czy jest coś co mogę zrobić, czy pozostaje czekać aż syn sam dojrzeje do dłuższych czasów czuwania?

  • Pani Kołysanka

   Pani Moniko, krótkie czasy czuwania Pani synka wynikają z krótkich drzemek.Aby je wydłużyć, a co za tym idzie, również czasy czuwania, warto nauczyć Pani synka samodzielnego zasypiania. Trzy drzemki dziennie są normą do 8/9 miesiąca życia. Pozdrawiam serdecznie

 • Marta

  Świetny wpis! Muszę przyznać, ze mój 3,5 miesięczny maluch mniej więcej podąża tym harmonogramem, z tymże ze czasy czuwania często są krótsze niż 2 godz ( około 1h40min). Mam tez mały dylemat czy powinien mieć czwarta drzemkę wieczorem. Do tej pory spał pół godziny ok 17:30, ale ostatnio mam wrażenie, ze trudniej mu przez to usnąć na noc. Rezygnując z czwartej drzemki nie do końca natomiast wiem jak to połączyć z jedzeniem – mały karmiony jest piersią i je średnio co 3 -3,5h, wiec jeśli zrezygnuje z ostatniej drzemki odstęp między karmieniami wyniesie 2h, jeśli natomiast zaśnie na ‚głodnego’ wieczorem, szybko sie wybudza. Czy ma Pani jakaś praktyczna wskazówkę na ten temat? 🙂

  • Pani Kołysanka

   Dziękuję 🙂 Do 16 tygodnia życia czwarta drzemka bywa konieczna. W przypadku braku braku czwartej drzemki, proponuję spróbować nakarmić synka po 2 h – częstsze karmienia późnym popołudniem/wieczorem są dobrym rozwiązaniem, aby wydłużyć pierwszy odcinek snu nocnego. Pozdrawiam serdecznie

 • Sandra Krąkowska

  Mam pytanie odnośnie karmienia. Jak się mają pory karmienia do harmonogramu drzemek? Czy powinnam karmić dziecko przed drzemka czy po? Nie bardzo wiem jak to powinnam uporządkować, żeby i pory karmienia i drzemek były w miarę stałe. Moja córeczka za dwa tygodnie kończy 4 miesiace. Karmię ja co 3 godziny później jest czas aktywności około 1h do 1h20min, po czym następuje drzemka 40 min do 1h. Niestety zdarzają się dni gdy zasypia podczas karmienia i wtedy wszystko się miesza..

  • Pani Kołysanka

   Ustalenie pór karmień jest kwestią indywidualną. Istotne jest, aby ilość karmień w ciągu doby była zgodna z zaleceniami pediatry. Ogólnie, są dwie możliwości: karmienie ok. 30 min przed drzemką (tak aby po zakończeniu karmienia było ok. 10 minut aktywności przed drzemką), lub ok. 15 minut po jej zakończeniu. Pozdrawiam serdecznie

 • Agnieszka

  Witam jak powinien wyglądać prawidłowy harmonogram dnia dla 6 i 7 miesięcznego dziecka? Wiem, że aktywność powinna się wydłużyć ale co z drzemkami?

  • Pani Kołysanka

   Dla 6 i 7 miesięcznych niemowląt drzemki rozpoczynają się ok 8:30/9 oraz 12:30/13, w zależności od tego, o której godzinie niemowlę budzi się rano, plus dodatkowa trzecia drzemka ok 2 godziny po zakończeniu poprzedniej. Pozdrawiam:)

 • Pani Kołysanka

  Bardzo się cieszę, że harmonogram Pani pomógł. Około 8 miesiąca życia „wypada” trzecia drzemka, wtedy jej brak należy zrekompensować wcześniejszą porą snu nocnego. Pozdrawiam serdecznie

 • Maryla Kowalska

  Pani Kołysanko a co w przypadku snu nocnego 4-miesięcznika? Ile razy powinien sie budzic w nocy?

 • marta w

  Pani Kołysanko a co w przypadku 20 tygodniowego malucha którego czas czuwania wynosi 2,5 godz? Trzecia drzemka wychodzi za późno na drzemkę ale za wcześnie na sen nocny.

 • Justyna Cudak

  Witam:)

  Moja córeczka dzis skończyła 4 miesiące, od urodzenia spała regularnie- sen nocny ok 19-20 i pobudki na karmienie co 3-4h (kp) i od razu zasypiała. Niestety od jakis prawie 2 tygodni często budzi sie po zaśnięciu co 1h – ale wystarczy ze ja przytule i śpi dalej. Jednak w nocy po jedzeniu nie zawsze daje sie odłożyć , mimo , ze wcześniej nie było tego problemu. Moze powodem jest zmiana łóżeczka?(wcześniej spała w koszu mojzszesza).
  Czy z racji na jej wiek możemy to przeczekać czy trzeba działać?:)

  • Magdalena Szymkowska

   skok rozwojowy jest w tym czasie to dlatego .tydzien lub dwa i wroci na to co bylo poprzednio.moj tez tak mial. ja mu pomagalam smoczkiem.

 • Dorota

  Dzień dobry, moja 4-miesięczna córka budzi się o 5:30, chce się chwilkę pobawić, gada i jest aktywna przez ok 30 min, po czym trze oczy i przysypia przy karmieniu, byłabym bardzo wdzięczna za wskazanie, co robić – czy już się z nią bawić do 8? czy położyć spać? Jak ją odkładam do łóżeczka to marudzi, nie chce zasnąć do końca, ale oczka trze i ziewa…byłabym wdzięczna za wskazania.

  • Magdalena Szymkowska

   moze cos jej przeszkadza zasnac moze glodny to wtedy
   nie zasnie

 • Justyna Zawora

  Witam
  Mój maluch (4 miesiące) ma stały czas trwania snu nocnego – 7-7,5h (oczywiście z przerwą na mleko). Ani minuty dłużej. A więc mam wybór -albo kładę córe spać o 20 i zaczynamy dzień o 3:00 O.o albo kładziemy się o 22:00 i bawimy się od 5:00/5:30.

  Chciałabym bardzo mieć jakikolwiek harmonogram, ale kładąc ją o 18… pobudka o…1?

  Czy istnieje jakiś „dobry harmonogram” uwzględniający 4 drzemki w ciągu dnia? Jak to dobrze rozegrać?

  • Magdalena Szymkowska

   poluz go o 18 stej na 4ta drzemke a potem do spanka o 21szej.moj synek spi 10h w nocy i nie chce dluzej spac(sen nocny) i 4-5 h okolo spi w ciagu dnia

 • Magdalena Szymkowska

  ten hwrmonogram to dlacdziecka co spi 12godzin w nocy a moj maluch spi gora 10 dopiero po 5tym miesiacu powol zaczal 11 godzin spac w nocy

 • Paula Derkacz

  Całkiem nieswiadomie moj synek ma idealny harmonogram. Nauczona doswiadczeniem od urodzenia pilnuje cc. Jednak u nas problemem są mikro drzemki. Spi 30 min + 2,5-3h + 30 min. Jednak sumując czas drzemek jest idealny

 • Marta

  Moja prawie osmiomiesieczna córka śpi w nocy od 21 do 8, 8:30. Pierwszą drzemkę ma od 10 do 11:30, drugą od 14 do 15:30 i trzecią 17:50 do 18:20. Drzemki są super. Zawsze wstaje wypoczeta i uśmiechnięta. Ale noce są koszmarne. Budzi się nawet co godzinę. Czy przyczyna tego może być to ze chodzi spać właśnie o 21?

  • Pani Kołysanka

   Pani Marto, przyczyn może być wiele: zbyt późny harmonogram (pory snu niezgodne rytmem okołodobowym), brak umiejętności samodzielnego zasypiania i łączenia ze sobą cykli snu w nocy, czy np. nawykowe pobudki na karmienie.

   • Marta

    Nawykowe pobudki na karmienie, tak myślę. Przed czwartym miesiącem spała nieprzerwanie po 5, 6, 7 godzin. Potem przyszedł skok rozwojowy i sen nocny się pogorszył. Mamy trzylatka w domu i robiliśmy wszystko żeby nie płakała i nie obudziła go. Działała tylko pierś. Jak w tej sytuacji mam zweryfikować która pobudka jest nawykowa a która rzeczywiście na karmienie?

    • Pani Kołysanka

     W wieku 8 miesięcy niemowlęta są już fizjologicznie gotowe na 11-12 h przerwę w jedzeniu oraz skonsolidowany sen nocny (najpóźniej do ukończenia 9 mż nocne karmienia powinny się zakończyć, ponieważ z pewnością nie są już fizjologiczną potrzebą a nawykiem, który zakłóca zdrowy sen). Gdy maluch je jeszcze w nocy, przyjmuje się, że między 6 a 9 mż karmienie powinno odbywać się po północy, aby zachować ciągłość snu w pierwszej części nocy. Pozdrawiam:)

     • Marta

      Czyli przeczekać płacze i lamenty przed północą? Nie mam pojęcia jak to zrobić. W sensie jak reagować bądź nie na płacz ponieważ w dzień takie sytuacje nie mają miejsca.
      Chyba zdecyduję się na pakiet dwutygodniowy. Tylko nie wiem czy to dobry czas. Hania ma 35 tygodni. Czytam, że to okres skoku rozwojowego. Choć w dzień drzemki są nadal idealne i nie ma problemu z zasypianiem (używamy smoczka i nie musimy Hani usypiac piersią, bujać, nosić itd).

     • Pani Kołysanka

      U 7-8 miesięcznego niemowlęcia pobudka po 3 h od wieczornego karmienia z pewnością nie jest spowodowana głodem. Jest wiele możliwych sposobów reagowania w przypadku takich wczesnych wybudzeń, zapraszam do kontaktu mailowego/poprzez formularz. Pozdrawiam:)

 • Kalina

  Witam moja 4 miesieczna corka (na mm) od co najmniej 2 miesiecy przesypiala cale noce – rytual usypiania rozpoczynany kapiela zaczyna sie o 19:00-19:30, w sumie niezaleznie o ktorej (nie ma problemu z zasypianiem) po jedzeniu spala do tej pory do 6-8. Jakies 2 tygodnie temu zaczela spac u siebie w pokoju do 5:30-6:30 wiec jak sie krecila bralam ja do naszego lozka i gdzie momentalnie przysypiala i spala do 8:00. Ogolnie rzecz biorac glod ‚wlaczal’ jej sie ok 9 badz tez odpowiednio po godzinie od pobudki, do tego momentu lezalysmy, robilysmy pielegnacje, bawilysmy sie. Po jedzeniu jeszcze jakas godzinka i drzemka.
  Zazwyczaj ma 2-3 drzemki, jedna ta pierwsza ok 1,5 godz (po 45 min sie wierci ale jak chwyce ja za reke to spi dalej) nastepne po 45 min. Ale w czym rzecz. Od paru dni zaczela sie budzic ok 4-4:30 mac 5:00 guga kreci sie oczy otwarte i przysypia ale za niedlugo znow ‚spiewa’. Dwa dni bralam ja do nas do lozka i dosypiala do 6-7 ale to z szumisiem i smoczkiem, chwycona Za reke. Dzis widzac juz dosc mocna zywotnosc przewinelam ja i nakarmilam nie czekajac na oznaki glodu (zjadla duszkiem) po czym polozylam w lozeczku i uspilam dosc szybko. Spala do po 8. Pani Kolysanko co robic? Karmic? ‚Przeciagac’ sen? Do tej pory nakarmiona spala dluzej a glod zalaczal sie jej ok 9. Czy to mozliwe ze budzi sie z glodu?. Czy nie naucze ja ‚z powrotem’ karmien nocnych czy dodatkowych taka metoda? Jak to Pani widzi? Bede wdzieczna za pomoc.

  • Pani Kołysanka

   Jeśli Pani córeczka ma wzmożony apetyt również w ciągu dnia, najprawdopodobniej przechodzi skok wzrostu, który przeważnie trwa 2-3 dni. W takim przypadku można nakarmić maluszka nad ranem przez 2-3 noce (nie dłużej, aby nie stworzyć nowego przyzwyczajenia). Jeśli apetyt w ciągu dnia jest w normie, to raczej nie jest to skok wzrostu, a raczej trudność w ponownym zaśnięciu. Proszę pamiętać, że około 4 miesiąca życia niemowlęta przechodzą skok rozwojowy, który na jakiś czas może zaburzyć spanie. Pozdrawiam serdecznie.

 • LIZA

  witam. moja półroczna córka ma problem z łączeniem cykli snu. ma 3-4 drzemek dziennie trwających 30 – 40 min. na noc zasypia miedzy 19-20 i wstaje 5-6. w nocy co 2 godz karmie na żądanie. jak zmienić przyzwyczajenia córki?? co z nocnym karmieniem?? czy w nocy głód taki maluch czuje jeszcze? czy to przyzwyczajenie? córka śpi różnie raz ze mną w łóżku raz u siebie a drzemki ma również w wózku czy foteliku samochodowym. co z krótkimi drzemkami? czasy czuwania są różne w zależności od dł drzemek. zasypia głownie przy piersi i białym szumie lub smoku. na pierwszą drzemkę idzie ok 8 rano. czy ost czas czuwania przed snem moze wynieść 4 godz dla 6cio miesiecznego niemowlaka?
  nie ukrywam że moim celem jest sen od 19 do 6 d1 0d 9-10 i d2 od 13-14.30 tylko dla jakiego wieku jest to najlepszy schemat? dodam ze jest bardzo marudna w ciagu dnia. i jest mi jej bardzo szkoda. chciałabym jej pomóc! z góry dziekuje za odp

 • Agnieszka

  Ja też mam problem takiej rzeczy…. Mam. Córkę 2 letnia i córkę 4 miesięczna… Ciężko jest mi wprowadzić rytm dnia dla młodszej córki ponieważ starsza córeczka mi niestety na to nie pozwala… Maluszek nie chce spać w domu… Najlepiej to by spała na spacerze ale niestety nie mogę wychodzić kiedy tylko mi się podoba. Nie wiem co mam robić… No i druga rzecz to to że MłodszA zasypia mi na rękach. Jak ja tego oduczyc? Dodam że. Karmie mm

  • Ania

   Pani Agnieszko. Mam to samo ż zasypianiem na raczkach… I jak sobie Pani poradziła? Boję się że nie wytrzymam fizycznie jak będzie większa i czuje że już powinnam coś zmienić.

 • Asia

  Witam. Jestem mama 8 miesięcznej coreczki i 27 miesięcznego chłopca. Syn jest przykładem harmonogramu dnia chociaż pierwszy raz się z nim zetknelam dopiero teraz. Za to córka ma jeden duży problem nie przesypia nocy generalnie w lepsze dni ma trzy pobudki na karmienia kp a przy jakichś kłopotach pt zęby to nawet co 2 godz i bardzo domaga się piersi. Moje pytanie brzmi na co zamienić karmienie w nocy skoro w tym wieku już nie ma potrzeby tak częstego karmienia. Dodam że ma dwie drzemki pierwszą książkową sama zasypia śpi ok godz czasem troszkę dłużej i drugą koło 13 jak idziemy na spacer. Czasem przysnie koło 17 18 i wtedy jest problem z zaśnięciem ale w zwykły dzień zasypia na noc sama w łóżeczku bez problemu chwilę marudzi i już śpi. A co z tymi nocami.

 • D N-O

  Witam , mam 4 miesięczną córeczkę karmiona piersią na zadanie co ok 1,5 h- 2 h dziennie. Do tej pory w nocy budziła się ok 2 razy na karmienie. Obecnie od około 3 tygodni Mała potrafi budzić się nawet co godzinę,półtorej- zależy od dnia. Zdarzają się pojedyncze noce ,że śpi ładnie i je 3 razy tylko. Zastanawiam się czy te częste pobudki na karmienie (szuka ewidentnie piersi ,inaczej nie mogę jej uspokoić ) to chęć potrzeby bliskości, zaspokojenia ssania czy faktycznie ma ochotę na trochę mleczka. Nie używam smoczka. Ponoć odruch ssania maleje po 3 miesiącu,ale ja tego nie zauważyłam. I druga sprawa.. córka za dnia ma ok 3-4 drzemki,ale są to bardzo nieregularne pory. Nie mam możliwości nic zaplanować np. Wizyty u lekarza ,bo nie wiem czy nie będzie wtedy spała. Czy jest jakiś sposób na wyregulowanie tego ?
  Dodam ,że czy za dnia czy w nocy córka śpi przy mnie oraz niemal zawsze przy piersi. Jakie jest rozwiązanie przy takiej sytuacji ? Pozdrawiam

 • Jackie

  Witam. Moja 4 miesieczna corka spi w dzien po 5-30minut. Nigdy nie spala dluzej. Co zrobic by spala ze 30mins-1h rano pozniej 1,5-2h i na koncu ta krotka.