Sen dziecka

Czy wiecie, że …

  • Sen sprzyja snu. Im bardziej dziecko jest wypoczęte, tym lepiej i więcej śpi oraz łatwiej mu się zasypia. Przemęczone dziecko doświadcza w nocy więcej, a nie mniej, częściowych przebudzeń, ponieważ zwiększona potrzeba głębokiego snu zaburza prawidłowe zmiany faz snu. Dodatkowo, przemęczone niemowlę ma problemy, aby zasnąć i potrzebuje większej pomocy od rodziców, aby usnąć ponownie po nocnym wybudzeniu.
  • Samodzielne zasypianie to umiejętność nabyta (podobnie jak chodzenie czy wiązanie sznurówek), której dziecko musi się nauczyć. Umiejętność ta jest niezbędna na całe życie, ponieważ problemy ze snem dziecka nie znikną same: niewyspane niemowlęta to później zmęczone przedszkolaki, uczniowie i nastolatki.
  • Badanie przeprowadzone przez The National Sleep Foundation wykazało, że dzieci, które są odkładane do łóżeczka w momencie, gdy już śpią, znacznie dłużej zasypiają, budzą się w nocy dwa razy częściej i śpią w nocy średnio o godzinę mniej niż dzieci, które zasypiają samodzielnie.
  • Sen jest ważnym czynnikiem modyfikującym nastrój, zachowanie, temperament i osobowość. Problemy ze snem nie tylko zakłócają noce, ale również dni dziecka, sprawiając, że ma ono problemy ze skupieniem uwagi, jest nieuważne i rozkojarzone. Brak zdrowego snu powoduje nadmierne pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego, w konsekwencji dziecko staje się hiperaktywne i bardziej impulsywne.
  • Można zapobiec chronicznemu zmęczeniu z powodu braku snu.