Zasada 80/20

Ścisłe trzymanie się harmonogramu dnia ze stałymi porami drzemek czy pełna elastyczność? Poznajcie złoty środek, czyli zasadę 80/20.

Czy macie czasem wrażenie, że trzymanie się regularnego harmonogramu drzemek trochę Was ogranicza, przez co nie możecie sobie pozwolić np. na całodzienny wyjazd za miasto (bo przecież zaraz trzeba wracać na drzemkę…) czy na elastyczność podczas wakacji?
Oczywiście, sen we własnym łóżeczku, w zaciemnionym i chłodnym pokoju, daje dziecku największą regenerację, jednak można pozwolić sobie na pewne odstępstwa od regularnego planu dnia. Poniżej opisuję zasadę będącą kompromisem między dbaniem o zdrowy sen dziecka, a potrzebą elastyczności.

zasada_80_20

Zasada polega na tym, żeby podczas 80% dni zapewnić dziecku:

  • stały harmonogram drzemek i stałą, wczesną porę snu nocnego
  • dobre warunki do spania, czyli sen w ciszy, w zaciemnionym i chłodnym pokoju

Nie zawsze jednak jest to możliwe (zwłaszcza podczas weekendów, wakacji czy spotkań rodzinnych) więc podczas 20% dni możemy sobie pozwolić na elastyczność i odstępstwa od stałego planu dnia, np.:

  • drzemka o późniejszej porze lub w innych warunkach, np. w wózku czy samochodzie (lub czasem nawet brak drzemki)
  • późniejsza niż zwykle pora snu nocnego

Jeśli dziecko przesypia noce, takie odchylenia od regularnego planu dnia nie wpłyną na malucha negatywnie i nie sprawią, że stanie się on przemęczony.

Rekompensata za mniejszą ilość snu

Warto jednak pamiętać o tym, aby w dniu, w którym drzemka się nie odbyła (a także gdy trwała krócej niż zwykle lub była przerywana), położyć dziecko spać wcześniej wieczorem. Dzięki temu zrekompensujemy gorszą drzemkę w ciągu dnia (lub jej brak) i unikniemy stanu przemęczenia dziecka. Jeśli jednego dnia dziecko poszło spać na noc później, kolejnego dnia warto położyć je spać wcześniej. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, które są wyjątkowo wrażliwe na wszelkie zmiany w harmonogramie dnia. Pamiętajcie jednak, żeby nie pozwolić dziecku na długie odsypianie i obudzić je o tej samej porze co zwykle – dzięki temu organizm maluszka szybciej powróci do regularnego planu dnia.

Kocia drzemka

Gdy niemowlę ma trzy drzemki w ciągu dnia, ostatnia drzemka jest jedynie drzemką „pomostową” między drugą drzemką a snem nocnym. W odróżnieniu od dwóch pierwszych drzemek, które powinny odbyć się w łóżeczku, aby zapewnić dziecku zdrowy i regenerujący sen, „kocia drzemka” może się odbywać poza domem. Dlatego można wykorzystać ten czas na załatwianie spraw, robienie zakupów czy spotkania ze znajomymi, podczas gdy maluch drzemie w wózku czy chuście.

Udostępnij
czwartek, 22 września 2016