Pytania i odpowiedzi
Jakie metody stosuje Pani Kołysanka?
Są to łagodne metody nauki samodzielnego zasypiania, polegające na stopniowym zmniejszeniu roli rodzica w procesie usypiania, i tym samym zwiększaniu roli dziecka w tym procesie. Dobór właściwej metody zależy od wielu czynników, m.in wieku i temperamentu dziecka, sposobu w jaki ono dotychczas usypiało, czy filozofii wychowania. Z rodzicami pracuję nad stworzeniem nowych skojarzeń ze snem, dzięki czemu dziecko zyskuje umiejętność samodzielnego zasypiania i ponownego zaśnięcia po nocnym wybudzeniu bez udziału rodzica.
Wszystkie proponowane przeze mnie metody zapewniają dziecku poczucie bezpieczeństwa oraz mają na celu minimalizację łez, które mogą towarzyszyć podczas zmiany nawyków związanych ze snem dziecka. Nie stosuję metody „cry it out” czyli pozostawienia dziecka w pokoju, aby się wypłakało, gdyż jest to niezgodne z moją filozofią oraz instynktem rodzicielskim, aby zawsze zapewniać dziecku wsparcie i poczucie bezpieczeństwa.
Oprócz pomocy rodzicom, w jaki sposób nauczyć dziecko samodzielnie zasypiać i przesypiać noce, moją rolą jest edukowanie w zakresie zasad zdrowego snu, m.in. harmonogram dnia dopasowany do wieku dziecka i zgodny z jego rytmem okołodobowym, optymalne czasy czuwania, rytuał przed snem i rytuał powitalny, optymalne warunki do spania, których wielkie znaczenie jest niedoceniane przez rodziców. Dzięki tej wiedzy i „narzędziom”, które przekazuję rodzicom, w przyszłości samodzielnie potrafią sobie poradzić ze zmianami związanymi ze snem dziecka.
Kiedy najlepiej rozpocząć naukę samodzielnego zasypiania?
Ponieważ stosuję bardzo łagodne i stopniowe metody, naukę samodzielnego zasypiania najlepiej rozpocząć po 6 miesiącu życia dziecka. Natomiast zasady zdrowego snu warto wprowadzać już od pierwszych dni życia dziecka, dzięki czemu będzie można uniknąć problemów ze snem niemowlaka w przyszłości.
Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem nauki samodzielnego zasypiania?
Omijanie okresów skoków rozwojowych: z doświadczenia wiem, że nauka samodzielnego zasypiania trwa krócej i przebiega łatwiej, gdy wdrażanie zmian rozpoczyna się między okresami skoków rozwojowych dziecka.
Okres stabilności: przez pełne dwa tygodnie, licząc od rozpoczęcia wdrażania Planu Poprawy Snu, w Waszej rodzinie nie powinny zachodzić żadne większe zmiany, np. remont, narodziny nowego członka rodziny, wakacje lub weekendowy wyjazd, wizyta gości, którzy się u Was zatrzymują, rozpoczęcie żłobka/przedszkola, itp. Dlatego start wdrażania Planu Poprawy Snu warto zaplanować tak, aby dwa pierwsze tygodnie od rozpoczęcia zmian były spokojne i bez wydarzeń, które mogłyby zakłócić codzienny rytm dnia Waszej rodziny.
Co wyróżnia Panią Kołysankę?
Jestem certyfikowaną konsultantką ds. snu dziecka. Dyplom zdobyłam w amerykańskim Family Sleep Institute, który został założony przez Doborah Pedrick, pionierkę w dziedzinie snu dziecięcego w Stanach Zjednoczonych oraz współzałożycielkę International Association of Sleep Consultants (Międzynarodowego Stowarzyszenia Konsultantów ds. Snu). Unikatowy program 5-miesięcznego kursu obejmował ponad 250 godzin nauki oraz współpracę z rodzinami pod superwizją doświadczonych konsultantów ds. snu dziecka ze Stanów Zjednoczonych. Dzięki Child Sleep Consultant Certification Program oraz doświadczeniu zdobytemu w pracy z rodzinami w Polsce posiadam przygotowanie merytoryczne i praktyczne do pomagania rodzinom w rozwiązywaniu problemów ze snem dziecka.
Co więcej, jako mama, która sama zmagała się ze snem swojego synka, rozumiem doskonale, w jakiej sytuacji są rodzice pozbawieni snu. Czerpiąc ze swojego doświadczenia, zapewniam pełne empatii wsparcie podczas wdrażania indywidualnego planu przygotowanego dla Waszej rodziny.