Harmonogram dnia – 10 miesięcy

Dziesiąty-jedenasty miesiąc życia to czas względnej stabilizacji. Niemowlę jest już po redukcji trzeciej drzemki, a do przejścia na jedną drzemkę pozostało jeszcze co najmniej kilka miesięcy.

Dziesięciomiesięczne niemowlęta potrzebują średnio 14 godzin snu na dobę. Zdecydowana większość niemowląt śpi dwa razy w ciągu dnia. Jeśli u Was wciąż są trzy drzemki, najprawdopodobniej oznacza to, że są one krótkie, co dodatkowo wiąże się z wczesnymi pobudkami rano. W takim przypadku lepiej jest ustabilizować plan dnia zgodnie z poniższymi wskazówkami i popracować nad wydłużeniem drzemek.

Pierwsza drzemka

Czas czuwania przed pierwszą drzemką z reguły wynosi około 2,5 godziny, przy czym wskazane jest ustabilizowanie pór drzemek, aby dziecko mogło złapać rytm spania o mniej więcej stałych porach.

Jeśli Wasze dziecko jest rannym ptaszkiem i wstaje wcześniej niż o 6, pierwszą drzemkę zaproponujcie nie wcześniej niż o 8:00, by nie przyczyniać się do utrwalania wczesnego rytmu dnia. Odpowiednia długość pierwszej drzemki to 1 do 2 godzin. Pierwsza drzemka powinna zakończyć się do godziny 11, aby nie zakłócać zasypiania na drugą drzemkę.

Druga drzemka

Przesunięcie drugiej drzemki na godzinę 15 czy 16 nie jest dobrym pomysłem, ponieważ zasypianie na drzemkę późno-popołudniową jest dla dziecka dużo większym wyzwaniem niż zasypianie w porze zgodnej z rytmem okołodobowym, (czyli około godziny 13 czy 14). Z kolei w przypadku niemowląt, które mają wczesny rytm, druga drzemka nie powinna się rozpoczynać wcześniej niż o 12:45.

Aby nie zakłócać zasypiania wieczorem, sen dzienny powinien zakończyć się do godziny 16:00/16:30.

 

Pora na dobranoc

Jak już wiele razy pisałam, odpowiedni (czyt. nie za długi) czas czuwania przed snem nocnym ma kluczowe znaczenie dla przebiegu nocy i spokojnego zasypiania wieczorem. Optymalny czas czuwania przed odłożeniem 10-miesięcznego malucha spać na noc wynosi od 3 do 4 godzin.

 

Przykład planu dnia dla 10-miesięcznych niemowląt, które są rannymi ptaszkami:

06:00 pobudka

08:30/08:45 pierwsza drzemka

12:45/13:00 druga drzemka

18:00/18:30 rozpoczęcie snu nocnego

 

Przykład planu dnia dla 10-miesięcznych niemowląt, które rozpoczynają dzień około 7 rano:

07:00 pobudka

09:30/09:45 pierwsza drzemka

13:30/14:00 druga drzemka

19:00/19:30 rozpoczęcie snu nocnego

 

Powyższe rekomendacje są punktem wyjścia do własnych modyfikacji, ponieważ tak jak dorośli, niemowlęta również mają różny biorytm, który nie jest identyczny dla wszystkich maluchów. Natomiast moje kilkuletnie doświadczenie w pracy jako konsultantka ds. snu dziecka potwierdza zbawienny wpływ odpowiedniego planu dnia na dobry sen.

Diana Rosz-Chilarzewska
Pani Kołysanka
Certyfikowana konsultantka ds. snu dziecka

Udostępnij
piątek, 27 września 2019