Harmonogram dnia – 6 miesięcy
6 miesięcy to dobry czas na wprowadzenie stałego planu dnia.
Zapotrzebowanie na sen w wieku 6 miesięcy wynosi około 14,5-15 godzin na dobę, tj. 11-12 godzin w nocy oraz 3,5 godziny w ciągu dnia. Rytm okołodobowy 6-miesięcznych niemowląt jest już wykształcony, dlatego w tym wieku maluchy lepiej funkcjonują ze stałymi porami drzemek.
Wasz półroczny maluch jest bardzo ciekawy świata i z tego względu drzemki w wózku mogą przychodzić mu z większym trudem. Aby zapewnić dziecku zdrowy, regenerujący sen w ciągu dnia, dwie pierwsze drzemki powinny odbywać się łóżeczku, w cichym i zaciemnionym pokoju. Jak pisałam wcześniej w poście Harmonogram dnia – 4 miesiące, trzecia drzemka stanowi wyjątek i może odbywać się poza łóżeczkiem np. podczas spaceru.
Pora pobudki
Fizjologicznie niemowlęta są rannymi ptaszkami – pora pobudki zgodna z ich rytmem okołodobowym to 6 -7 rano. Jeśli Wasza pociecha budzi się wcześnie, starajcie się nie zaczynać dnia przed 6 rano, aby nie zachęcać do coraz wcześniejszych pobudek. Z drugiej strony, fizjologicznie niemowlę nie powinno potrzebować spać dłużej niż do godziny 7:30 rano. Jeśli dziecko śpi dłużej z reguły oznacza to, że zbyt późno chodzi spać. Co więcej, spanie dłużej niż do 7:30 zakłóca plan dnia i uniemożliwia sen w porach zgodnych z rytmem okołodobowym dziecka. O znaczeniu snu w zgodzie z wewnętrznym zegarem biologicznym pisałam tutaj.
Drzemki
Większość niemowląt wciąż potrzebuje trzech drzemek. Niektóre maluchy dobrze funkcjonują z dwiema długimi drzemkami i wczesną porą snu nocnego. Jeżeli wszystkie drzemki w ciągu dnia są krótkie, lepiej jest położyć dziecko wcześniej spać wieczorem (na 17:30/18), niż robić dodatkową czwartą drzemkę. Ponieważ czasy czuwania już się wydłużyły, a rytm okołodobowy się wykształcił, należy ustalić stałe pory drzemek (plus minus 15 minut, w zależności od pory pobudki rano oraz długości i jakości drzemki), a nie kierować się tylko czasami czuwania, jak to miało miejsce w przypadku młodszych bobasów.
Celujemy, aby pierwsza drzemka rozpoczynała się około godziny 8:30-9:00 i trwała przynajmniej godzinę, maksymalnie dwie. Optymalny czas czuwania przed pierwszą drzemką powinien wynosić 1,30-1,45 godziny. Jeśli Wasze niemowlę budzi się przed 6, pierwszą drzemkę należy rozpocząć najwcześniej o 8:00. Poranna drzemka rozpoczynająca się zbyt wcześnie, tj. przed 8:00, powoduje przesunięcie harmonogramu na wcześniejszą porę i utrwalenie wzorca wczesnych pobudek.
Drugą drzemkę proponujemy po upływie około 2-2,5 godziny, celując w 12:30. Czas trwania drzemki to minimum godzina, a maksymalnie dwie i pół.
Trzecia drzemka może być „wspomagana” i odbywać się w np. w wózku, nosidełku. Najlepiej organizować ją po 2-2,5 godzinie od pobudki z drugiej drzemki. Trzecia drzemka powinna zakończyć się najpóźniej do 17/17:30.
Pora rozpoczęcia snu wieczorem
Pora na dobranoc powinna być elastyczna: należy kierować się czasem czuwania oraz brać pod uwagę jakość i długość drzemek. Ostatni czas czuwania jest kluczowy dla spokojnego zasypiania i uniknięcia stanu przemęczenia. Z tego względu sen nocny powinien się rozpoczynać zanim dziecko będzie nadmiernie zmęczone. Ostatni czas czuwania 6-miesięcznego dziecka powinien wynosić 1,5-2 godziny od wybudzenia się z trzeciej drzemki lub do 3 godzin od drugiej (jeśli nie było trzeciej drzemki).
Przykładowy plan dnia może wyglądać następująco:
07:00 – pobudka
08:30 – pierwsza drzemka
12:30 – druga drzemka
16:00/16:30 – trzecia drzemka
19:00 – rozpoczęcie snu nocnego
Diana Rosz-Chilarzewska
Pani Kołysanka
Certyfikowana konsultantka ds. snu dziecka