Harmonogram dnia – 8 miesięcy + przejście na 2 drzemki
Około 8 miesiąca życia niemowlęta rezygnują z trzeciej drzemki.
Ośmiomiesięczne niemowlęta potrzebują średnio 14,5 godziny snu na dobę: 11-12 godzin w nocy oraz 3-3,5 godziny w ciągu dnia w podziale na dwie lub trzy drzemki. Jeśli drzemki są dość krótkie lepiej na razie pozostać przy trzech drzemkach, aby nie doprowadzać do kumulacji zmęczenia.
Czasem trzecia drzemka „wypada” samoistnie, ponieważ nie ma na nią już miejsca w planie dnia. Dzieje się tak, gdy druga drzemka kończy się około 15:00 (należy pamiętać, że trzecia drzemka powinna zakończyć się najpóźniej do godziny 17:30, aby nie zakłócała snu nocnego). Dlatego w przypadku pobudki z drugiej drzemki około 15:00, lepiej zrezygnować z trzeciej drzemki i położyć maluszka spać na 18:00 (czyli po 3 godzinach czuwania). Zdaję sobie sprawę, że może to brzmieć absurdalnie :). Ale zapewniam Was, że jest to lepsze rozwiązanie niż późna trzecia drzemka, która spowoduje poczucie rozbicia u dziecka oraz znacznie przesunie porę snu nocnego. W konsekwencji, późna trzecia drzemka przyczynia się do większego zmęczenia dziecka.
Jeśli dwie pierwsze drzemki trwają około godzinę, a niemowlę odmawia trzeciej drzemki, może to oznaczać, że drzemka poranna i popołudniowa odbywają się zbyt wcześnie. W takim przypadku przesuwamy pory drzemek bliżej godziny 9:00 i 13:00, wydłużając tym samym czas czuwania między nimi. Późniejsza pora rozpoczęcia drzemek zwiększa presję na sen, co pozwala na ich wydłużenie. Dodatkowo, druga drzemka skończy się o późniejszej porze, dzięki czemu trzecia drzemka nie będzie już potrzebna. Pamiętajcie, by zrekompensować brak trzeciej drzemki wcześniejszą porą snu nocnego.
Między 7 a 9 miesiącem dziecko może mieć zamiennie dwie lub trzy drzemki, w zależności od pory pobudki rano i długości dwóch pierwszych drzemek. Tak jak pisałam w moich wcześniejszych postach, dwie pierwsze drzemki raczej powinny odbywać się w łóżeczku ze względu na ich ważne funkcje fizjologiczne. Trzecią drzemkę polecam organizować poza domem.
Bez znaczenia czy maluszek ma dwie czy trzy drzemki, porę porannej pobudki ograniczamy do 7:30, aby umożliwić dziecku złapanie porannej „fali snu” około 9:00 (więcej o znaczeniu rytmu okołodobowego piszę w poście Wpływ rytmu okołodobowego na sen.)
Dla spokojnego zasypiania i spokojnego przebiegu nocy kluczowe znaczenie ma pora rozpoczęcia snu nocnego, którą należy dopasować w zależności od jakości drzemek oraz pory zakończenia trzeciej drzemki. Oznacza to, że maluszka należy położyć na noc spać po 2-2,5 godziny od pobudki z trzeciej drzemki, lub po trzech godzinach, jeśli były tylko dwie drzemki (jednak nie wcześniej niż o 17:30).
Przykłady planu dnia z trzema drzemkami:
06:30 – pobudka
08:30 – pierwsza drzemka
12:30 – druga drzemka
16:00/16:30 – trzecia drzemka
19:00 – rozpoczęcie snu nocnego
lub
07:00 – pobudka
09:00 – pierwsza drzemka
12:45/13:00 – druga drzemka
16:30/17:00 – trzecia drzemka
19:30 – rozpoczęcie snu nocnego
Przykład planu dnia z dwiema drzemkami:
07:00 – pobudka
09:00 – pierwsza drzemka
13:00/13:30 – druga drzemka
18:00/18:30 – rozpoczęcie snu nocnego
Chciałabym podkreślić, że powyższa rozpiska nie jest wyrocznią :). Jak wiadomo, każde dziecko jest inne, więc potraktujcie powyższe zalecenia jako punkt wyjścia do indywidualnych modyfikacji. Zdaję sobie sprawę, że trzymanie się stałego planu dnia może być nie lada wyzwaniem, zwłaszcza dla zabieganych i niewyspanych rodziców;) Dlatego wystarczy jeśli będziecie starać się utrzymać w miarę stały plan dnia. O elastyczności w rutynach piszę w poście Zasada 80/20.
Diana Rosz-Chilarzewska
Pani Kołysanka
Certyfikowana konsultantka ds. snu dziecka