Bezpieczny sen dziecka
SIDS (Sudden Infant Death Syndrome), czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, to nagła śmierć zdrowego dziecka w pierwszym roku życia, dla której nie ma uzasadnienia po zbadaniu miejsca śmierci, dokonaniu autopsji oraz analizie historii medycznej dziecka. Mimo wielu badań, naukowcy nadal nie znają bezpośredniej przyczyny nagłej śmierci łóżeczkowej.
Z kolei SUID (Sudden Unexpected Infant Death) to nagła i nieoczekiwana śmierć niemowlęcia z przyczyn naturalnych i nienaturalnych, gdzie przyczyny śmierci nie są od początku znane. SIDS stanowi niemal ½ wszystkich śmierci SUID w Stanach Zjednoczonych. Do SUID zaliczamy przypadkowe uduszenie oraz zaklinowanie się dziecka między dwoma przedmiotami, co uniemożliwia oddychanie.
SIDS jest najczęstszą przyczyną śmierci niemowląt w wieku 1-12 miesięcy. Każdego dnia z powodu SIDS na świecie umiera sześcioro dzieci. Najwięcej śmierci z powodu SIDS występuje w ciągu czterech pierwszych miesięcy życia dziecka.
Zasady bezpiecznego snu:
- Zawsze układaj niemowlę do snu na pleckach, zarówno na drzemki jak i w nocy. Dzieci ułożone do snu na boku mogą się przypadkowo obrócić na brzuszek. Spanie na boku jest równie niebezpieczne jak spanie na brzuchu.
- Materac powinien być twardy, powleczony prześcieradłem z gumką.
- Nie używaj ochraniaczy na łóżeczko.
- W łóżeczku powinien być TYLKO materac:
- Bez kołderki i kocyków
- Bez wałków pozycjonujących
- Bez maskotek i innych miękkich przedmiotów (np. flanelowych pieluszek)
- Zamiast tradycyjnej kołderki, ubierz dziecko w śpiworek.
- W jednym łóżeczku może spać tylko jedno dziecko.
- Unikaj przegrzewania dziecka.
- Optymalna temperatura pokoju, w którym śpi dziecko to 18-20 stopni Celsjusza.
- Ponieważ temperatura ciała w dużym stopniu regulowana jest przez głowę, nie należy zakładać czapeczki na czas snu dziecka. Upewnij się, że nic nie przykrywa jego główki.
- Nie pal papierosów, ani nie pozwól innym palić papierosów przy dziecku. Bierne palenie jest wysokim czynnikiem ryzyka SIDS.
- Gdy niemowlę nie śpi, często układaj go na brzuszku.
- Najbezpieczniejsze miejsce do snu to osobne łóżeczko w sypialni rodziców.
- Karmienie piersią zmniejsza ryzyko SIDS.
- Używanie smoczka podczas snu zmniejsza ryzyko SIDS.
Dlaczego spanie na brzuchu jest niebezpieczne?
Gdy dziecko śpi na brzuszku, istnieje ryzyko wdychania przez nie dwutlenku węgla, który dziecko wydycha, zwłaszcza jeśli materac jest miękki lub gdy w łóżeczku znajdują się inne przedmioty. Powoduje to obniżenie się poziomu tlenu w organizmie dziecka, oraz tym samym zwiększenie poziomu dwutlenku węgla. Dodatkowo, gdy niemowlę śpi na brzuchu, jego sen jest mocniejszy. Połączenie tych czynników: spadku poziomu tlenu, wzrostu Co2 oraz mocniejszego snu sprawia, że dziecku jest trudniej się wybudzić, aby przywrócić prawidłowe oddychanie.
Źródło: Amerykańska Akademia Pediatryczna