W co ubrać dziecko do snu?

w_co_ubrac_dziecko_do_snu

Gdy rozpoczynam współpracę z rodzicami, zawsze zachęcam ich do zastąpienia kołderki lub kocyka śpiworkiem. Oprócz zapewnienia stałej temperatury przez cała noc, ma on też wiele innych zalet:

  1. Mamy pewność, że maluszek się nie odkryje.

Gdy dziecko śpi pod kołderką jest spore prawdopodobieństwo, że przez przypadek się odkryje, a niemowlęta nie potrafią się jeszcze samodzielnie nakryć. Wystająca „chłodna nóżka” może doprowadzić do całkowitego wybudzenia się maluszka i wołania o Waszą pomoc. Dzięki śpiworkowi unikamy niepotrzebnych wybudzeń i nie dodajemy sobie dodatkowej pracy w nocy.

  1. Jest bezpieczniejszy od kołderki.

Nie ma możliwości, aby dziecko przykryło sobie głowę śpiworkiem. Dzięki czemu nie ma ryzyka uduszenia jak w przypadku kołderki czy kocyka.

  1. Zapobiega wychodzeniu z łóżeczka.

Często słyszę od rodziców, że dziecko już jest za duże, aby spało w łóżeczku, bo próbuje z niego wyjść. Śpiworek poskramia małych spidermanów i służy jako skuteczna blokada przed wychodzeniem z łóżeczka, gdy dzieci są jeszcze za małe, by spać w łóżeczku bez szczebelków.

  1. Pełni funkcję skojarzenia ze snem.

Zakładanie śpiworka jest wkomponowane w rytuał przed snem. Gdy śpiworek „się przyjmie”, pełni funkcję skojarzenia ze snem, co sygnalizuje dziecku, że zbliża się pora spania.

Jak dobrać odpowiedni śpiworek?

  1. Śpiworek powinien być dłuższy o ok 20-30 cm, jednak nie więcej, gdyż materiał będzie się skręcał.
  2. Główka dziecka nie może przechodzić przez otwór na szyjkę.
  3. Najwygodniejsze do zakładania są śpiworki na suwak zapinany z przodu z góry na dół, dzięki czemu nie trzeba zdejmować całego śpiworka, aby zmienić pieluchę.
  4. Ramiączka powinny być zszyte u góry. Jeśli są one zapinane u góry np. na zatrzaski czy rzepy, mogą się one przypadkowo rozpiąć, gdy maluszek się wierci.
  5. Na zimę polecam wersję z rękawkami.

Grubość śpiworka producenci określają wskaźnikiem tog. Jest to wskaźnik „ochrony termalnej”, w praktyce 1 tog oznacza jedną  warstwę bawełny. Idealna temperatura do spania to 18-20 stopni Celsjusza. Poniższa grafika pomoże Wam dobrać odpowiedni strój i grubość śpiworka w zależności od temperatury.

 

Jak ubierać niemowlę do snu

 

Diana Rosz
Pani Kołysanka
Certified Child Sleep Consultant

Udostępnij
piątek, 22 lipca 2016