Zaciemniać sypialnię do snu czy nie?

To jak to w końcu jest z tym zaciemnianiem pokoju na czas snu..? Zaciemniać czy nie?

Sen nocny – zdecydowanie TAK!

Jeśli chodzi o sen nocny, to im ciemniej do spania, tym lepiej. W pełnej ciemności niemowlętom łatwiej jest wyciszyć się do snu. Z kolei gdy maluch przebudzi się w nocy, to jest mniejsze ryzyko pełnej pobudki, jeśli w pokoju panuje ciemność.

Polecam zainstalować rolety lub zasłony w pełni zaciemniające, z materiału, który nie przepuszcza światła. Jeśli decydujecie się na rolety, powinny mieć z boku listwy, aby światło nie przedostawało się bokami. Jeśli wolicie zasłony, zainstalujcie je tuż przy suficie, by uniknąć przedostawania się światła od góry.

Zwróćcie uwagę, czy nie macie w nocy włączonych listew od przedłużaczy, światełka od nawilżacza czy niani elektronicznej itd. Jeśli tak, to zakryjcie/wyłączcie wszelkie diody, szczególnie jeśli są koloru niebieskiego lub zielonego.

Nie polecam korzystania w nocy z popularnych bawełnianych lampek-kulek. Dają one miłe światło podczas rytuału, natomiast w nocy stanowią zbyt duże źródło światła. Dlatego w nocy na czas przewijania czy karmienia lepiej włączyć małą punktową lampkę do kontaktu o czerwonej barwie światła.

Niemowlęta nie boją się ciemności – potrzeba spania przy lampce i strach przed ciemnością może pojawić się dopiero około 2 roku życia. Wtedy włączcie maluchowi małą punktową lampkę do kontaktu o czerwonej barwie światła. Czerwone światło nie zaburza syntezy melatoniny, hormony snu.

Drzemki – to zależy: 

Przez pierwsze 6-8 tygodni życia dziecka drzemki powinny odbywać się w jasnym pokoju, gdzie toczy się życie rodzinne. Całkowita ciemność w nocy plus jasne otoczenie podczas drzemek pomaga maluchowi zacząć odróżniać dzień od nocy. Więcej o odróżnieniu dnia od nocy piszę tutaj.

Po 8 tygodniu, gdy rytm około-dobowy malucha dojrzał na tyle, że dziecko odróżnia już dzień od nocy, pokój na drzemki powinien być zaciemniony.

W dzień wystarczy zaciemnienie na poziomie około 70-80%. Nie trzeba robić ciemności jak w jaskini, ale sen w pełnej jasności też nie jest wskazany.

A jak śpią Wasze maluchy? Oświetlacie w nocy sypialnię czy stawiacie na egipskie ciemności?

Diana Rosz-Chilarzewska
Pani Kołysanka
Certyfikowana konsultantka ds. snu dziecka

Udostępnij
czwartek, 16 września 2021