Zmiana czasu na letni
Zmieniając czas na letni, przestawiamy zegarki o godzinę do przodu. Jak przygotować niemowlę do zmiany czasu na letni?
Przygotowywać dziecko do zmiany czasu wcześniej, jeśli tak, to w jaki sposób? Co roku o tej porze dostaję wiele takich zapytań. Już wszystko tłumaczę!
Jeśli Wasz maluszek jest rannym ptaszkiem, to oczywiście nic nie zmieniamy i cieszymy się z późniejszych pobudek, przynajmniej przez jakiś czas. Jeśli na co dzień Wasz szkrab budzi się o 5, dzięki zmianie czasu na letni maluszek „wskoczy” na późniejszy harmonogram. Aby utrzymać zmianę i nie przesunąć harmonogramu znów na wczesną porę, należy ustalić porę rozpoczęcia dnia na minimum 6:30 (wg nowego czasu), by nie zachęcać malucha do wcześniejszych pobudek.
W przypadku niemowląt mających 2-3 drzemki, do zmiany czasu można przygotować się z kilkudniowym wyprzedzeniem. Stopień i szybkość zmian dostosowujemy do dziecka i do jego stopnia wrażliwości na zmiany w harmonogramie.
W przypadku niemowląt bardzo wrażliwych na jakiekolwiek zmiany w planie dnia, polecam cofać harmonogram o 15 minut co dwa dni: w poniedziałek (w tygodniu, w którym zachodzi zmiana czasu) rozpocznijcie dzień o 15 min wcześniej niż zwykle. W środę rozpoczynamy dzień wcześniej o kolejne 15 minut (czyli już 30 min wcześniej w stosunku do poprzedniego harmonogramu), w piątek o kolejne 15 minut, i w niedzielę znów o 15 min, dzięki czemu maluszek w niedzielę jest już na nowym czasie.
Przykład: Amelka budzi się na co dzień o 7, pierwszą drzemkę rozpoczyna około 9, drugą około 13, a wieczorem idzie spać o 18:30. Przesunięcie harmonogramu może wyglądać następująco:
Poniedziałek i wtorek:
Pobudka: 6:45
Drzemka 1: 8:45
Drzemka 2: 12:45
Dobranoc: 18:15
Środa i czwartek:
Pobudka: 6:30
Drzemka 1: 8:30
Drzemka 2: 12:30
Dobranoc: 18:00
Piątek i sobota:
Pobudka: 6:15
Drzemka 1: 8:15
Drzemka 2: 12:15
Dobranoc: 17:45
Niedziela (wg nowego czasu):
Pobudka: 7
Drzemka 1:9:00
Drzemka 2: 13:00
Dobranoc: 18:30
Niemowlęta bardziej elastyczne na zmiany w planie dnia wystarczy obudzić o 30 minut wcześniej w piątek, a w niedzielę wcześniej o kolejne 30 minut. Można też podzielić zmianę na trzy dni, przesuwając plan dnia codziennie o 20 minut, rozpoczynając w piątek. Te rozwiązania sprawdzą się także w przypadku malucha mającego tylko jedną drzemkę, ale który jest dość wrażliwy na zmiany w harmonogramie.
Jeśli chodzi o dzieci, które nie śpią już w dzień, lub wciąż mają jedną drzemkę, ale dobrze tolerują odstępstwa od harmonogramu, wystarczy obudzić je w niedzielę godzinę wcześniej, aby rozpoczęły dzień według nowego czasu.
Niezależnie od tego, na które rozwiązanie się zdecydujecie, oprócz pory pobudki cofamy również pory spacerów, karmień, posiłków stałych i kąpieli, ponieważ te aktywności są dla malucha sygnałem o porze dnia.
Ekspozycja na naturalne światło dzienne pomaga przyspieszyć regulację naszego wewnętrznego zegara biologicznego. Jeżeli macie możliwość, by w czasie obecnej pandemii bezpiecznie spędzić z dzieckiem czas na dworze, to polecam przebywanie na zewnątrz około godziny 16-17, dzięki czemu maluszek łatwiej przestawi się na spanie o nowych porach.
Diana Rosz-Chilarzewska
Certyfikowana konsultanka ds. snu dziecka