Zmiana czasu na letni

Zmieniając czas na letni, przestawiamy zegarki o godzinę do przodu.  Jak przygotować niemowlę do zmiany czasu na letni?

Przygotowywać dziecko do zmiany czasu wcześniej, jeśli tak, to w jaki sposób? Co roku o tej porze dostaję wiele takich zapytań. Już wszystko tłumaczę!

Jeśli Wasz maluszek jest rannym ptaszkiem, to oczywiście nic nie zmieniamy i cieszymy się z późniejszych pobudek, przynajmniej przez jakiś czas. Jeśli na co dzień Wasz szkrab budzi się o 5, dzięki zmianie czasu na letni maluszek „wskoczy” na późniejszy harmonogram. Aby utrzymać zmianę i nie przesunąć harmonogramu znów na wczesną porę, należy ustalić porę rozpoczęcia dnia na minimum 6:30 (wg nowego czasu), by nie zachęcać malucha do wcześniejszych pobudek.

W przypadku niemowląt mających 2-3 drzemki, do zmiany czasu można przygotować się z kilkudniowym wyprzedzeniem. Stopień i szybkość zmian dostosowujemy do dziecka i do jego stopnia wrażliwości na zmiany w harmonogramie.

W przypadku niemowląt bardzo wrażliwych na jakiekolwiek zmiany w planie dnia, polecam cofać harmonogram o 15 minut co dwa dni: w poniedziałek (w tygodniu, w którym zachodzi zmiana czasu) rozpocznijcie dzień o 15 min wcześniej niż zwykle. W środę rozpoczynamy dzień wcześniej o kolejne 15 minut (czyli już 30 min wcześniej w stosunku do poprzedniego harmonogramu), w piątek o kolejne 15 minut, i w niedzielę znów o 15 min, dzięki czemu maluszek w niedzielę jest już na nowym czasie.

Przykład: Amelka budzi się na co dzień o 7, pierwszą drzemkę rozpoczyna około 9, drugą około 13, a wieczorem idzie spać o 18:30. Przesunięcie harmonogramu może wyglądać następująco:

Poniedziałek i wtorek:

Pobudka: 6:45

Drzemka 1: 8:45

Drzemka 2: 12:45

Dobranoc: 18:15

Środa i czwartek:

Pobudka: 6:30

Drzemka 1: 8:30

Drzemka 2: 12:30

Dobranoc: 18:00

Piątek i sobota:

Pobudka: 6:15

Drzemka 1: 8:15

Drzemka 2: 12:15

Dobranoc: 17:45

Niedziela (wg nowego czasu):

Pobudka: 7

Drzemka 1:9:00

Drzemka 2: 13:00

Dobranoc: 18:30

Niemowlęta bardziej elastyczne na zmiany w planie dnia wystarczy obudzić o 30 minut wcześniej w piątek, a w niedzielę wcześniej o kolejne 30 minut. Można też podzielić zmianę na trzy dni, przesuwając plan dnia codziennie o 20 minut, rozpoczynając w piątek. Te rozwiązania sprawdzą się także w przypadku malucha mającego tylko jedną drzemkę, ale który jest dość wrażliwy na zmiany w harmonogramie.

Jeśli chodzi o dzieci, które nie śpią już w dzień, lub wciąż mają jedną drzemkę, ale dobrze tolerują odstępstwa od harmonogramu, wystarczy obudzić je w niedzielę godzinę wcześniej, aby rozpoczęły dzień według nowego czasu.

Niezależnie od tego, na które rozwiązanie się zdecydujecie, oprócz pory pobudki cofamy również pory spacerów, karmień, posiłków stałych i kąpieli, ponieważ te aktywności są dla malucha sygnałem o porze dnia.

Ekspozycja na naturalne światło dzienne pomaga przyspieszyć regulację naszego wewnętrznego zegara biologicznego. Jeżeli macie możliwość, by w czasie obecnej pandemii bezpiecznie spędzić z dzieckiem czas na dworze, to polecam przebywanie na zewnątrz około godziny 16-17, dzięki czemu maluszek łatwiej przestawi się na spanie o nowych porach.

Diana Rosz-Chilarzewska
Certyfikowana konsultanka ds. snu dziecka

Udostępnij
poniedziałek, 23 marca 2020