Jak można pomóc noworodkowi odróżnić dzień od nocy?
Noworodki mylą dzień z nocą ponieważ są niedojrzałe fizjologicznie, i ich rytm okołodobowy dopiero zacznie się wykształcać. To sprawia, że dziecko może być w nocy aktywne przez dłuższy czas, i taka nocna aktywność malucha może trwać do około 5-8 tygodnia życia. Z powodu braku rozróżnienia między dniem a nocą, polecam, aby kłaść noworodka spać na noc dopiero około 22, czyli wtedy, gdy sama kładziesz się spać. Gdy dziecko ma około 6-8 tygodni jest to dobry czas na stopniowe cofanie pory snu nocnego, ponieważ wraz z dojrzewaniem rytmu okołodobowego malca, potrzebuje on więcej snu nocnego, a sen dzienny ulega skróceniu.
Mylenie dnia z nocą – moje wskazówki jak temu zaradzić:
- Drzemka w ciągu dnia nie powinna trwać dłużej niż 3 godziny. Po takim czasie powinna nastąpić choćby krótka aktywność.
- Drzemki malucha powinny odbywać się w jasnym miejscu, gdzie toczy się życie domowe.
- W miarę możliwości spędzajcie dużo czasu na dworze.
- W nocy otoczenie powinno być ciche i ciemne: nie śpijcie przy włączonej lampce nocnej. Aby mieć pewność, że dziecko jest bezpieczne, należy zapewnić mu bezpieczne warunki do snu. Idealnie: w osobnym łóżeczku. Jeśli jednak decydujecie się na wspólne spanie, zwróćcie szczególną uwagę na bezpieczeństwo dziecka podczas snu.
- Karmienie nocne powinno odbywać się bez dodatkowej interakcji.
- Godzinę przed nocnym snem maluszka przygaście światła w domu (nawet jeśli dziecko nie śpi).
- Aby zminimalizować ryzyko długiego czuwania w nocy, zalecam aby początkowo pora snu nocnego była dość późna, np. 21:30 czy nawet 22:00.
Diana Rosz-Chilarzewska
Pani Kołysanka
Certyfikowana konsultantka ds. snu dziecka